Hypoteční kalkulačka

Co je hypoteční kalkulačka a opravdu se na ni lze stoprocentně spolehnout? 

 Lze se spolehnout na tyto kalkulačky a srovnávače? A kdo je vlastně „provozuje“ či spíše spravuje?

Výraz hypoteční kalkulačka je nejvíce zadávané slovní spojení ve vyhledávačích v souvislosti s hypoteční problematikou. Nic nelze paušalizovat, každopádně musím konstatovat, že pro základní přehled lze brát tyto nabídky jako relevantní. Je samozřejmě rozdíl mezi srovnávači produktů více bank a kalkulačku konkrétní banky na jejich stránkách. Tam je větší předpoklad, že budou aktuální podmínky a všechny platné akce v uvedeném čase, které v konečném důsledku ovlivňují RPSN úvěru (jako např. odhad zdarma, bez poplatku za zpracování úvěru apod.), jenž je jeden z klíčových ukazatelů úvěru. Jako skoro vše, tak i každá hypoteční kalkulačka či srovnávač mají své ALE ….

Je zapotřebí si uvědomit, že po zadání základních parametrů úvěru jako je výše úvěru, doba splácení, fixace a případně dalších požadavků, se výsledek bere jako orientační a dalším klikem stejně musíte poslat požadavek na danou banku/brokerskou společnost ke zpracování. Tam se zpracování úvěru ujme ČLOVĚK. A zde je ten základní rozdíl. Vy prakticky nevíte osobně kdo s vámi komunikuje, jak je zainteresován na úspěšném dokončení úvěru a podobně. Nebo se v konečném důsledku stejně budete muset odebrat na pobočku banky nebo brokerské kanceláře, kde budete muset řešit osobně všechny náležitosti, které daný úvěr vyžaduje.

Abych tedy shrnul v krátkosti odpověď na otázku v nadpisu článku. Pro základní přehled o případných parametrech vaší představy o úvěru má hypoteční kalkulačka/srovnávač opodstatnění. Následně ale nastupuje lidský faktor, který může nabídnou lepší řešení vaší potřeby, protože většina bank má ještě tzv. individuální cenotvorby a akční nabídky, co v žádných hypotečních kalkulačkách/srovnávačích nenaleznete, a pokud najdete profesionála, dokáže vám poskytnout servis nejen s uzavřením úvěru, ale i následnými administrativními úkony spojenými s čerpáním úvěru, což není mnohdy úplně jednoduché. A hlavně, proč byste se měli vůbec touto otázkou zabývat a mít těžkou hlavu, když vám to může ohlídat ten, kdo měl z uzavření vašeho úvěru provizi?

Moje doporučení tedy je - dejte přednost osobnímu jednání a klidně i několika nabídkám, než uděláte velké životní rozhodnutí kde a od koho si půjčíte někdy i mnoho miliónů korun na mnoho let a kdo vám osobně bude poskytovat servis na vše s tím spojené.

Pokud potřebujete poradit s vyřízením vaší hypotéky, neváhejte mě kontaktovat. Děkuji, Martin